Dlaczego warto przenieść cyfrowe produkty do chmury?

Jeśli Twoja firma stoi obecnie przed wyborem – czy przenieść obecne oprogramowanie ERP do chmury czy też pozostać przy opcji serwerowej, to warto zacząć od analizy podstawowych kosztów związanych z obydwoma rozwiązaniami

Sprzęt hardware

Posiadając oprogramowanie ERP w wersji lokalnej właściciel licencji ponosi wysokie koszty związane z utrzymaniem infrastruktury IT na odpowiednim poziomie. Mowa jest tutaj przede wszystkim o kosztach wymiany fizycznych serwerów, komputerów sieciowych, systemów operacyjnych, baz danych. W tym scenariuszu trzeba się również liczyć z kosztem niepełnego wykorzystania dostępnej powierzchni dyskowej o której będzie mowa w punkcie na temat skalowalności.

Zakup licencji chmurowej pozwala jej właścicielowi na „przerzucenie” kosztów utrzymania infrastruktury IT na dostawcę środowiska chmurowego. Oznacza to wyraźną oszczędność finansową.

Skalowalność

Kolejnym aspektem posiadania systemu ERP na własnych serwerach jest trudność w osiągnięciu tzw. optymalizacji zasobów dyskowych w infrastrukturze IT. W praktyce zakupione procesory są albo przeciążone albo wykorzystane w niezadowalającym stopniu.

Korzystanie z chmurowych rozwiązań Microsoft otwiera możliwości elastycznego zarządzania ilością przestrzeni procesorowej oraz dyskowej w zależności od zgłaszanych potrzeb.

Aktualizacje systemu

Wraz z przejściem do najnowszych wersji systemu Business Central 365 w chmurze zmienia się sposób aktualizacji systemu.

W przeciwieństwie do wersji stacjonarnej aktualizacje i poprawki w wersji chmurowej są elementem ciągłego cyklu aktualizacyjnego, który nie wymaga żmudnej, kilkudniowej pracy doświadczonego programisty po stronie partnera.

Podsumowując, wybór oprogramowania w wersji chmurowej pozbawia nas konieczności ponoszenia okresowych okresowych kosztów aktualizacji, które również stają się domeną dostawcy rozwiązania chmurowego.

Koszty zespołu IT

Jak wynika z poprzedzających punktów, nowoczesne rozwiązania chmurowe charakteryzują się wyraźnie mniejszym zakresem wsparcia ze strony administratorów IT jak również programistów dla bieżącego utrzymania serwerów czy aktualizacji systemowych.

Mniejszy zakres wymaganego wsparcia ze strony informatyków i administratorów przekłada się w prostej linii na obniżenie kosztów utrzymania wewnętrznego działu IT.

Napisz do nas